25 września w godzinach popołudniowych Główny Lekarz Weterynarii, Paweł Niemczuk, poinformował o ponownym otwarciu Chin dla pięciu polskich zakładów drobiarskich oraz jednej chłodni składowej, posiadających uprawnienia do eksportu na tamtejszy rynek. Wydarzenie to jest jednym z najbardziej znaczących sukcesów polskiej branży drobiarskiej na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.
Doprowadzenie do ponownego otwarcia chińskiego rynku dla polskiego drobiu było efektem długotrwałych zabiegów podjętych przez przedstawicieli polskiej administracji rządowej, a także branży drobiarskiej, reprezentowanej przez KRD-IG. Przełomowym momentem w tym procesie były spotkania przedstawicieli KRD-IG z urzędnikami Generalnej Administracji Celnej ChRL (GACC) oraz Ambasadorem RP w Pekinie, Panem Wojciechem Zajączkowskim, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu.
Dla Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej ponowne otwarcie rynku Chin stanowiło w ostatnim czasie jeden z absolutnych priorytetów. Wydarzenie to jest olbrzymią szansą dla polskiej branży drobiarskiej. Pragnę podkreślić istotną rolę tym sukcesie Ambasady RP w Pekinie, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. Swój udział w ponownym otwarciu rynku Chin mieli również posłowie z Parlamentarnego zespołu ds. rozwoju drobiarstwa jako strategicznej gałęzi polskiej gospodarki. W imieniu KRD-IG serdecznie dziękuję im za wsparcie – mówi Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej. KRD-IG brała aktywny udział na każdym etapie procesu ponownego otwierania rynku Chin dla polskiego drobiu, działając za pośrednictwem Przedstawicielstwa Izby w Szanghaju, a także osobiście spotykając się z władzami GACC.
Do eksportu drobiu na chiński rynek od 2012 r. dopuszczonych było pięć polskich zakładów produkcyjnych i jedna chłodnia składowa. W grudniu 2016 r., w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w Polsce, rynek chiński zamknął się całkowicie na polskie produkty z tego sektora. Pod koniec listopada 2017 r. władze chińskie uznały Polskę za kraj wolny od grypy ptaków.
Wydarzenie to stanowiło sygnał do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wznowienia eksportu. 3 lipca 2018 r. został podpisany nowy protokół w zakresie eksportu mięsa drobiowego pomiędzy władzami Polski i Chin. Podpisanie protokołu było elementem programu misji wysokiego szczebla przedstawicieli administracji ChRL do Polski i miało miejsce w trakcie spotkania Ministra GACC (General Administration of Customs of China), Ni Yuefeng oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Od tego czasu trwały uzgodnienia pomiędzy polskimi władzami weterynaryjnymi a chińską administracją celną (GACC), dotyczące technicznych aspektów wznowienia eksportu drobiu, takich jak uzgadnianie świadectwa zdrowia, przekazywanie wzorów podpisów i pieczęci urzędowych lekarzy weterynarii uprawnionych do podpisywania świadectwa czy uzgodnienie nowej procedury prenotyfikacji przesyłek.
Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie dopuszczonym do eksportu drobiu do Chin. Oprócz nas tylko pięć krajów na świecie ma możliwość eksportu drobiu na ten rynek.