KRD IG
6 listopada 2020
Apel do hodowców o wzmożoną ostrożność w związku z pierwszymi przypadkami grypy ptaków w Europie

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza apeluje do wszystkich hodowców o wzmożoną ostrożność  w związku z pierwszymi przypadkami grypy ptaków w Europie.

W związku z nowymi ogniskami grypy ptaków na terenie Rosji, Kazachstanu i Niderlandów Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza apeluje do wszystkich hodowców o wzmożoną czujność oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji na swoich fermach. Od stosowania wysokich standardów hodowli i zachowania szczególnej ostrożności zależy ochrona gospodarstw przed wirusem H5N8.

Jak pokazują przykłady z 2005 i 2016 roku w momencie, kiedy grypa ptaków była wykrywana na obszarze Rosji, w niedługim czasie następne ogniska pojawiały się w kolejnych częściach Europy. Nie inaczej jest w tym roku. 14 października u kilku dzikich ptaków w Izraelu stwierdzono obecność wirusa H5N8, a 20 października chorobę wykryto u łabędzia niemego w Niderlandach. Choroba przenosi się bardzo szybko, o czym świadczy jej potwierdzenie kilka dni później na jednej z holenderskich ferm drobiu utrzymującej 35,7 tys. sztuk kurcząt rzeźnych. Trwająca jesienna migracja dzikiego ptactwa wodnego, którego szlaki wiodą przez Rosję i Kazachstan, sprzyja występowaniu nowych ognisk w Europie. Niektóre z nich zatrzymają się w Polsce, dlatego w zbliżającym się okresie hodowcy muszą zachować jak największą czujność.  

Polska niedawno odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków, co pozwoliło ponownie eksportować nam mięso drobiowe i produkty poza Unię Europejską. W ten sposób odzyskaliśmy dużą część rynków zbytu, o które przez lata zabiegaliśmy. Było to szczególnie ważne w kontekście pandemii COVID-19 i obostrzeń, które zamknęły rynek HoReCa, będącym ważnym odbiorcą naszych produktów. Ponowne zablokowanie pozawspólnotowych kierunków eksportu może mieć teraz o wiele większe konsekwencje niż na początku 2020 roku. Dlatego każdy hodowca musi bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji. Zastosować się do nich powinna także każda osoba, która utrzymuje drób na własne potrzeby. Sugerujemy, aby utrzymywać drób w zamknięciu i zachować szczególne środki ostrożności – mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Warto pamiętać, że trzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem, jednak nie eliminuje zagrożenia całkowicie. Dlatego też do pozostałych istotnych czynności należy zabezpieczenie paszy i wody przed dostępem dzikich zwierząt. Nie wolno karmić oraz poić drobiu poza budynkami. Należy stosować odzież ochronną i minimalizować wpływ czynników zewnętrznych na zamknięte hodowle. Trzeba pamiętać, że wirus może przedostać się na zanieczyszczonym ptasimi odchodami sprzęcie, odzieży oraz butach, a także paszy i środkach transportu, którymi dostarczana jest m.in. pasza na teren fermy.

Przypominamy, że podtyp H5N8 wirusa grypy ptaków nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak zalecane jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w przypadku kontaktu z ptakami, zwłaszcza dzikimi.

Należy skontaktować się natychmiast z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, jeżeli:

  • Znaleźliśmy miejsce, w którym są padłe dzikie ptaki.
  • Zauważyliśmy jakiekolwiek możliwe objawy choroby u swojego drobiu (np. apatia, zmniejszone pobieranie paszy i wody, biegunka, spadek produkcyjności, zwiększona śmiertelność).

W tym momencie wiele zależy od stosowania zasad bioasekuracji, które – jak pokazuje – historia są skutecznym sposobem na walkę z grypą ptaków. Przygotowane procedury pozwoliły na początku roku zatrzymać rozprzestrzeniającą się chorobę, dzięki czemu odnotowaliśmy dwa razy mniej ognisk niż trzy lata temu.

Kontakt dla mediów:

Rafał Blank
Partner of Promotion
r.blank@partnersi.com.pl
tel.: 22 858 74 58 wew. 106

Pozostałe
Aktualności
Stan ognisk grypy ptaków w Polsce
16 stycznia 2024

Stan ognisk grypy ptaków w Polsce...

Czytaj
9 paradoksów strategii „Od pola do stołu”
25 marca 2021

9 paradoksów strategii „Od p...

Czytaj
23 grudnia 2024

European poultry: a sustainable choice Europejski drób: zrównoważ...

Czytaj
WYBÓR WYKONAWCY PROJEKTU (ZADANIA) PT.: „POLSKI DRÓB W CHINACH, CZYLI PROMOCJA POLSKIEGO MIĘSA DROBIOWEGO PODCZAS TARGÓW SIAL CHINA”
20 grudnia 2024

WYBÓR WYKONAWCY PROJEKTU (ZADANIA)...

Czytaj
ZAPYTANIE OFERTOWE DOTYCZĄCE PROJEKTU (ZADANIA) PT.: „POLSKI DRÓB W CHINACH, CZYLI PROMOCJA POLSKIEGO MIĘSA DROBIOWEGO PODCZAS TARGÓW SIAL CHINA”
6 grudnia 2024

ZAPYTANIE OFERTOWE DOTYCZĄCE PROJE...

Czytaj
Indyk ma wiele do dania – podsumowanie października 2024
28 listopada 2024

Indyk ma wiele do dania – podsumo...

Czytaj
SIAL Paris 2024 – wydarzenie, na którym nie mogło nas zabraknąć!
31 października 2024

SIAL Paris 2024 – wydarzenie,...

Czytaj
Indyk ma wiele do dania – podsumowanie września 2024
31 października 2024

Indyk ma wiele do dania – pod...

Czytaj
Branżowe targi hodowli drobiu i produkcji jaj Poultry Tech2024
30 października 2024

Branżowe targi hodowli drobiu i pr...

Czytaj
4 października 2024

OŚWIADCZENIE KRAJOWEJ RADY DROBIARSTWA – IZBY GOSPODARCZEJ w zw...

Czytaj
WYBÓR Wykonawcy projektu (zadania) pt. „Ochrona wizerunku polskiego sektora drobiarskiego na rynku krajowym” wraz z przeprowadzeniem przez niezależny podmiot badania efektywności projektu (zadania)
27 sierpnia 2024

WYBÓR Wykonawcy projektu (zadania)...

Czytaj
facebook dobry drob linkedin dobry drob

Wyszukiwarka: