Głos rolników – Nie sprzedawajcie europejskiego rolnictwa!

2025-07-10

Ostatnie lata to dla europejskiego rolnictwa czas olbrzymiej niepewności i wyzwań. Do ryzyk związanych z niestabilną sytuacją dochodową i zmianami klimatycznymi, doszły wyzwania powodowane kolejno: pandemią COVID-19, wzrostem cen nawozów (wskutek kryzysu na rynku gazu) i olbrzymią destabilizacją rynków rolnych wywołaną wojną na Ukrainie. Pomimo tak trudnej sytuacji Komisja Europejska forsowała nieprzemyślane i często szkodliwe rozwiązania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, z których musiała się częściowo wycofać pod wpływem masowych protestów rolników w całej UE. Dzisiaj widać, że był to zabieg czystko taktyczny, który miał uspokoić nastroje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Rok po nich, Komisja forsuje rozwiązania, które są krótkowzroczne, bezsprzecznie szkodliwe i wdrażane arbitralnie, bez brania pod uwagę opinii nie tylko rolników, ale i rządów państw członkowskich i to pomimo wyraźnego stanowiska ministrów rolnictwa UE, w tym kierującego pracami Rady Ministrów Rolnictwa Czesława Siekierskiego, wspierających między innymi utrzymanie obecnego kształtu WPR. Najbardziej bulwersuje jednak to, że skutki nowych umów handlowych czy propozycje ograniczenia roli Wspólnej Polityki Rolnej poprzez włączenie budżetu na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich do Polityki Spójności, będą niwelować wieloletnie wysiłki i związane z tym koszty finansowe i społeczne, których celem było uregulowanie rynków rolnych, wysoka jakość i standardy oraz bezpieczeństwo i suwerenność żywnościowa Unii Europejskiej.

Dlatego do kilku miesięcy, zwłaszcza po ogłoszeniu zakończenia negocjacji umowy handlowej z państwami Mercosur, rolnicy i organizacje ich reprezentujące, wyrażają coraz większe zaniepokojenie i niezadowolenie z polityki realizowanej przez Komisję Europejską.

Jednym z przejawów tego niezadowolenia jest podpisana dzisiaj (9 lipca 2025 r.) w Warszawie deklaracja europejskich organizacji rolników i producentów żywności „Voice of Farmers- Do not sell out European agriculture!”, będąca głosem protestu przeciwko polityce, zagrażającej europejskiemu rolnictwu, jego autonomii, bezpieczeństwu konsumentów, uczciwej konkurencji oraz ochronie środowiska i klimatu. Deklaracja, która powstała z inicjatywy polskich organizacji, jest silnym i wyraźnym głosem, wskazującym, iż kontynuacja polityki KE, lekceważąca dorobek kilku pokoleń europejskich rolników doprowadzi do utraty bezpieczeństwa i suwerenności żywnościowej i to w dobie eskalacji konfliktów politycznych.

Sygnatariusze deklaracji domagają się i zwracają uwagę między innymi:
–   na niezbędność utrzymania w pełni autonomicznej Wspólnej Polityki Rolnej, z odrębnym budżetem,

–   na konieczność natychmiastowego wstrzymania procesu ratyfikacji umowy UE–MERCOSUR w jej obecnej formie,

–   na potrzebę podjęcia działań chroniących europejskich rolników i uczciwych reguł handlu międzynarodowego, opartych na wzajemności, równości standardów i ochronie środowiska z wiarygodnymi środkami kontroli.

–   na fakt, że zwiększenie kontyngentów taryfowych w ramach zakończonych negocjacji handlowych UE–Ukraina przeprowadzone zostało bez konsultacji ze środowiskiem rolniczym a nowe, zaproponowane limity importowe obejmują szereg produktów wrażliwych, w szczególności cukier i miód, co może mieć poważne konsekwencje dla unijnych producentów. Dodatkowo, fakt ogłoszenia zakończenia negocjacji w ostatnim dniu Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej rodzi poważne wątpliwości co do transparentności i intencji tego działania,

Przypominamy Komisji Europejskiej, że suwerenność i bezpieczeństwo żywnościowe nie mogą podlegać jakimkolwiek negocjacjom.

Pozostałe
Aktualności

Element graficzny