Zakończyła się misja UE z udziałem KRD-IG na Bliskim Wschodzie w tle propozycji zmian legislacyjnych, dotyczących uboju religijnego w Polsce
Rynki Bliskiego Wschodu, w tym Arabia Saudyjska i Iran są dla rodzimego drobiarstwa ważne i perspektywiczne. Ich potencjał powinien być w przyszłości wykorzystany przez polskich eksporterów, w przeciwnym wypadku nasze miejsce zajmie ktoś inny – mówi Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny KRD-IG. Dynamiczny wzrost produkcji drobiu w Polsce musi iść w parze z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu. Jeśli to nie nastąpi, ten ważny obszar rodzimej gospodarki może czekać recesja. Mam nadzieję, że polski sektor drobiarstwa otrzyma w tym zakresie niezbędne wsparcie ze strony Rządu RP. Niestety w chwili obecnej toczą się prace nad radykalnym ograniczeniem uboju religijnego w Polsce. Jeśli taki przepis wejdzie w życie oznacza to praktycznie zamknięcie możliwości eksportu na chłonne i perspektywiczne rynki krajów Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu – dodaje Łukasz Dominiak.
Kwestie możliwości zakupu unijnego mięsa drobiowego były głównym tematem rozmów uczestników misji z zainteresowanymi współpracą przedsiębiorcami irańskimi. Poprzedzone zostały one konferencją, omawiającą rynek rolno-spożywczy w Iranie, w tym strukturę produkcji drobiu w tym kraju oraz perspektywy dalszego rozwoju rynku. Uczestnicy spotkań zwiedzali również irański zakład przetwórstwa mięsa i drobiu, aby w pełni zapoznać się z systemami produkcji i pogłębić analizę sytuacji rynkowej.
Misja w Rijadzie i Teheranie zbiegła się w czasie ze spotkaniem ministrów rolnictwa Polski i Iraku – Krzysztofa Jurgiela z Falahem Hassanem Zaidanem, który przebywał w Polsce w ramach oficjalnej wizyty. Rozmowy Polska-Irak miały na celu rozwój współpracy w sektorze rolnictwa, a więc otwarcie rynku irackiego na polski drób i wołowinę, a także odpowiedź na zainteresowanie Iraku polskimi innowacjami w rolnictwie.
Dostęp do rynków państw Bliskiego Wschodu to duża szansa dla polskiej produkcji drobiarskiej. Jednakże należy mieć na względzie fakt, iż rynki te są szczególne ze względu na wymagania, związane z kwestiami religijnymi.
Spotkania w Rijadzie i Teheranie w ramach misji gospodarczej były okazją do analizy globalnych kwestii istotnych dla branży, takich jak występowanie grypy ptaków na świecie, otwarcie rynku Afryki Południowej dla europejskiego drobiu, czy aspiracji Brazylii do eksportu większej ilości drobiu na rynek UE.